رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

مرگ خاموش آبخوان و فرونشست دشت قزوین، تهدید جدی برای حوزه کشاورزی است


26 دى, 1398 - 08:39 -- روابط عمومی2
مدیر کل مدیریت بحران استانداری:

مرگ خاموش آبخوان و فرونشست دشت قزوین، تهدید جدی برای حوزه کشاورزی است

مدیر کل مدیریت بحران استانداری گفت:مرگ خاموش آبخوان و فرونشست دشت قزوین، تهدید جدی برای حوزه کشاورزی و زیرساختهای استان است

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری ،

قدرت اله مهدیخانی مدیر کل مدیریت بحران استان با اعلام این خبر اظهار داشت: دشت قزوین؛ علی رغم بهره مندی از خاک غنی و حاصلخیز به دلیل کمبود منابع آبی از اواسط دهه 40 به عنوان دشت ممنوعه معرفی گردید که میبایست حفاری چاه آب در آن ممنوع  و بهره برداری از چاههای موجود؛ محدود میشد ولی متاسفانه روند حفر چاههای غیر مجاز و برداشت بیش از حد از منابع آب زیر زمینی در 50 سال اخیر، وضعیت سفره آب دشت قزوین را به شدت بحرانی کرده تا جایی که پایین رفتن آب در سفره در مقطعی به بیش از 1 متر در سال رسیده که نتیجه آن فرونشست سالانه ۱۷ سانتی متر در دشت قزوین بود.
مهدیخانی افزود: خوشبختانه در چند سال اخیر با پیگیری های جدی دستگاههای متولی ، چاههای غیر مجاز دشت قزوین شناسایی و پلمپ شده و نصب کنتورهای هوشمند  در چاهها، تا حد زیادی نرخ فرونشست دشت  را کاهش داده است .
این مسؤول ادامه داد: طبق آخرین گزارش سازمان نقشه برداری که از مطالعه 2410 کیلومتر مربع از دشت قزوین منتشر شده، بیشترین فرونشست در دشت قزوین 17 سانتی متر و در نواحی مرکزی و شرقی شهرستان بوئین زهرا میباشد.
مهدیخانی اضافه کرد. فرونشست دشت قزوین ، 138روستا و مراکز جمعیتی با جمعیت بالغ بر 87000 نفر در این محدوده قرار دارند.
وی در پایان اظهار داشت: شرایط فرونشست در استان، شرایط تهدید کننده ای است ؛ چرا که پیشرفت آن ، خطر بزرگی برای زیرساختها، ساختمانها ؛ کشاورزی ،صنایع و ... بوده و کنترل این پدیده باید در دستور کار تمامی دستگاههای ذی ربط قرار گرفته و با جدیت پیگیری شود.